YKS’ye son bir hafta kala nelere dikkat edilmeli?

YKS’ye son bir hafta kala nelere dikkat edilmeli?

YKS’ye bir hafta kala öğrencilerde ve ailelerde heyecanlı ve bir okadar da stresli bekleyiş arttı. Peki sınava girecek öğrenciler kalan bu 1 haftalık süre zarvında neler yapmalı? Nelere dikkat etmeli?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek olan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için çok az bir süre kaldı. Sınav hazırlıklarında artık son aşamaya gelindi bu son aşamada son tekrarlar için Çöz Gönder Blog ile konu anlatımlarına bir göz atmakta fayda var. Sınav heyecanı ve sınav stresi adayların yeme içme davranışlarında ve uyku düzenlerinde değişikliklere yol açtı. Peki adaylar sınavlarda başarılı olabilmek için nelere dikkat etmelidir? Neler yiyip içmeli? Sınavdan bir gün önce adaylar hangi hangi besinleri tüketmeli? Sınav sabahı adaylar nelerden kaçınmalıdır?

Kahvaltı ve ana öğünler kesinlikle atlanmamalı.

Sınava bir haftadan az bir süre kaldığı bu dönemde adaylar kahvaltı ve ana öğünleri kesinlikle atlamamalı. Ara öğünler de yapılmalıdır. Bu dönemde 3 ana, 2-3 ara öğün şeklinde dengeli ve düzenli şekilde beslenmelilerdir. Adaylar gün içinde süt, et, tahıl, meyve ve sebze gibi farklı türlerden besinleri tüketmelilerdir.

İÇECEKLERİNİZE ÇUBUK TARÇIN EKLEYİN

Adaylar Kahvaltılarında tam tahıllı ekmek, süt, peynir veya yumurta, taze sebze ve meyveler, pekmez, reçel veya bal gibi yiyecekler ya da ya da yoğurt/süt, yulaf, keten tohumu, taze veya kuru meyvelerden oluşan besleyici gıdaları tercih etmelilerdir. Kahvaltıda uyarıcı etkiye sahip çay kahve yerine; taze sıkılmış meyve suları, mate çayı, zencefil, karanfil, kabuk tarçın ve limon dilimi çayları karışık olarak demlenebilir. Tarçının kan şekerini düzenleyici etkisi nedeniyle tüketilmesinde fayda vardır. Adaylar kan şekerini dengelemek, konsantrasyonun uzun süre devamlılığını sağlamak adına içtiği tüm çaylara çubuk tarçın ekleyebilirler. Kahve, çay ve gazlı içecekler kafein içerir. Günde 1 fincan kahve ve çay dikkat ve konsantrasyona destek olur ancak aşırı kafein alımı ters etki yaratarak huzursuzluk, uykusuzluk gibi sorunlara da yol açacaktır. Bu sorunlar da sınav sabahı veya sınava bir hafta kala adayın başarısını doğrudan etkiler.

ÖĞLEN VE AKŞAM YEMEKLERİNDE BU GIDALARI TERCİH EDİN

Öğle ve akşam yemeklerinde sebze ve et yemekleri tercih edilmelidir. Baklagiller gaz yapabileceğinden dolayı öğle yemeklerinde tercih edilmeleri daha doğru olur.

Adaylar için özellikle haftada 2gün mutlaka balık tüketmekte yarar vardır. Oldukça zengin omega-3 kaynağı balık, hafızayı güçlendirir, öğrenmeyi ve konsantrasyonu artırır. Adaylar Gün içinde 2-2.5 litre veya 6-8 bardak su içmeye özen gösterilmelidirler.

TAM BUĞDAY VEYA ÇAVDAR EKMEĞİNİ TÜKETİN

Beyin işlevleri ve sinir sistemin de görev alan B grubu vitaminler oldukça önemlidir. Bu nedenle yks’ye bir hafta kala ekmek olarak, kan şekerinin de dengeli seyretmesini sağlamak, zengin B vitamini kaynağı olması nedeniyle de mutlaka tam buğday / çavdar ekmekleri tercih edilmelidir.

HER GÜN 2-3 ADET CEVİZ YEMEKTE FAYDA VAR

Ara öğünlerde kuru veya taze meyveler yanında süt, yoğurt ceviz veya badem tüketilmelidir. Ceviz hafızayı güçlendirmenin yanında adayların konsantrasyonunu da arttırıcı etki gösterir. Her gün bir adet muz yemek de mutluluk hormonu salgılanmasını tetikler. Bunun yanında zengin potasyum kaynağı olduğundan dolayı adayların dikkat dağınıklıklarının önüne geçmede önemli rol oynar.

SINAV GÜNÜ MUTLAKA KAHVALTI EDİN

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır sınav sabahı adaylar mutlaka günlük hayatlarındaki rutin kahvaltılarını etmelilerdir. Kahvaltı yapılmazsa sınav anında baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği, dikkatsizlik gibi ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Sınav sırasında susamaya sebep olacak tuzlu gıdalar kahvaltıda tüketilmemesi daha uygundur. Adaylar Tercihen haşlanmış yumurta, beyaz peynir gibi süt ürünleri tüketmeliler. Bunun yanında taze meyveler, bal ve pekmez tüketmeliler.

Soru Sor Cevap Al Öğren

Yapamadığın sorularda Çöz Gönder yanında

Konu anlatımları ve ders notlarının yanında yapamadığın her soru için Çöz Gönder yanında.